1// Tek odaklı veya yakın okuma camları

Eğer ilk defa gözlük kullanacaksanız optisyeninizden farklı türden gözlük camlarını detaylı şekilde açıklamasını isteyin. Yüksek numaralarda gözlük camlarının ağırlığını ve kalınlığını azaltmak için yüksek indeksli malzemelerin kullanılması size en uygun çözüm olabilir. Gözlük camları refraksiyon odasında, deneme gözlüğü kullanılarak belirlendiğinde acele etmemelisiniz, özellikle de ilk defa gözlük kullanacaksanız seçilen camlardan bakmak, gözlüğü takarken odada yürümek ve hatta normal okuma mesafesinden bir metni okumak için aceleci davranmamalısınız.

1// Tek odaklı veya yakın okuma camları

Antirefle kaplamaları, sert kaplamalar, temizlemeyi kolaylaştıran Clean Coat (Kolay Temizleme Katmanı) vs. gibi gözlük camı güçlendiriciler de dikkat edilecek önemli noktalardır. Optisyeniniz size seçenekleri açıklamaktan memnun olacaktır. Gözlüğünüzü her gün, yedek gözlük veya sadece belirli durumlarda kullanacak oluşunuz özellikle önemlidir. Gözlük camı kaplamalarının çok özel bir görevi olabilir, örneğin güneş ışığı veya akan trafik nedeniyle farlardan gözleriniz sık sık kamaşıyorsa. Belki de kendiliğinden renklenen camları olan bir gözlük sizin için en uygun çözüm olacaktır.


Gözlük takmaya alışkınsanız optisyeninizle eski gözlüğünüzde özellikle neyi sevdiğinizi ve neyin ideal olmadığını detaylıca görüşme fırsatı yaratmalısınız. Vereceğiniz bazı küçük detaylar bu bağlamda ve gözlükle görmeyi daha sakin ve rahat hale getirmede büyük önem taşıyabilir. Cam teknolojisi ve kaplama seçenekleri devamlı olarak geliştirilmektedir.


Yakın okuma gözlüğü birçok kişi için kullandıkları ilk gözlüktür. Genel olarak iki farklı türe ayrılır: standart çerçeveli ve yarım çerçeveli normal okuma gözlüğü veya yarım ay gözlük. Yarım çerçeveli gözlükle, aşağıya doğru baktığınızda camlardan görebilirsiniz ve camların yukarısından baktığınızda normal şekilde görebilirsiniz. Her iki versiyonda da normal okuma mesafesi (yani gözlerinizle kitap veya e-kitap okuyucu arasındaki mesafe) ile gözleriniz arasındaki mesafe optimum cam numarası belirleme işlemi için önemli faktörlerdir. Göz muayeneniz öncesi evde, her gün olabilecek durumlarla ilgili notlar almak yararlı olabilir, örneğin: Oturur pozisyonda okurken cep telefonumu veya kitabımı yüzümden ne kadar uzakta tutuyorum veya yatar pozisyondayken ne kadar uzakta tutuyorum? Gözlerim ile dizüstü bilgisayarımın ekranı arasında ne kadar mesafe var? Örneğin okurke cep telefonunuzu gözlerinize kitaptan daha yakın tuttuğunuzu biliyor muydunuz? Bu önemli bilgiler optisyeninizin görme alışkanlıklarınıza uygun okuma gözlüğünüzü optimum hale getirmesinde yardımcı olacaktır.

2// Progresif camlar, tüm mesafelerde berrak, net görme

Günümüzde çok yaygın olmalarına rağmen progresif camlar küçük optik şah eserlerdir. Amaç, gözlük takmadan önceki orijinal iyi görmenizi sağlayan bir gözlük yaratmaktır. Bu nedenle, gözlerinizle olabilecek en iyi etkileşimi sağlamak amacıyla çoklu görme çözümleri tek bir cama sorunsuz ve optimum şekilde eklenmelidir. Bu, büyük bir tecrübe, derin bir matematik bilgisi ve her bir gözlük kullanıcısını çok iyi bilmeyi gerektiren optik anlamında bir zorluktur.


2// Progresif camlar, tüm mesafelerde berrak, net görme

Progresif camlar üretilirken özel bir yöntem kullanılır. Cam yüzeyi işlenirken çeşitli fonksiyonlar tek ve aynı cama işlenir; yakın görme, uzak görme ve geçiş mesafesi için. Ayrıca, progresif bir cam sadece düz uzağa baktığınızda net odaklı bir görmeyi kolaylaştırmamalıdır, bunun yanı sıra her iki yana veya yukarı-aşağıya baktığınızda da aynı işlevi görmelidir. Tüm bu küçük yüzeyler birbirleriyle optimum şekilde düzenlenmeli ve titizlikle hesaplanmalıdır. Bu nedenle, optisyeniniz size seçmeniz için farklı birçok kalite ve kişiselleştirme dereceleri seçenekleri sunabilir. Optisyeninizden detaylı tavsiyelerde bulunmasını isteyin, böylece yeni gözlüğünüze hızlıca alışabilirsiniz ve doğal görmenin keyfine varabilirsiniz.


Bir kural olarak, progresif camların çerçeveleri çok küçük olmamalıdır çünkü dar boyuttaki gözlüklerde farklı görme alanları için yeterli yer yoktur. Ayrıca, optisyeniniz progresif camları siz alana kadar camların uyumlu hale getirilmesi için beklememelidir. Camların yeni çerçevede hassas bir şekilde merkezlenmesi çok önemlidir. Merkezleme sadece bir kaç milimetre şaşmış bile olsa, bu durum boyun ve baş ağrılarının oluşması için yeterli olacaktır veya progresif camların avantajlarından tam olarak yararlanamamanıza sebep olabilir.